Hrvatske Knjige Epub
LINK https://tlniurl.com/2tf105
EPUB je popularan format datoteke e-knjige koji je razvila Međunarodna udruga izdavača digitalnih knjiga (IDPF). EPUB datoteke mogu pohranjivati tekst, slike, stilske listove, fontove, pojedinosti metapodataka i druge elemente. EPUB knjige mogu učinkovito prilagoditi sadržaj veličini zaslona uređaja na kojem se gledaju. EPUB je otvoreni format datoteke, tako da ga većina čitača e-knjiga podržava.
PDF je univerzalni format dokumenta općenito, a posebno format e-knjige, koji pruža prikladan način za predstavljanje i razmjenu bilo koje elektroničke knjige bez obzira na uređaj za čitanje, operativni sustav i softver s kojim krajnji korisnik radi. Ako usporedimo PDF s tekstualnim ili XML formatom dokumenta, možemo pronaći mnoge važne razlike. PDF format stavlja veći naglasak na dijeljenje dokumenata, sigurnost podataka i točnost ispisa.
Internetski projekt Besplatne elektroničke knjige [BEK] (elektronickeknjige.com) nekomercijalni je sustav distribucije književnih djela koji kontinuirano djeluje od 2001. godine. Otad je objavljeno 188, od čega čak 144 pjesničkih, proznih i dramskih naslova suvremenih hrvatskih autorica i autora, kako onih uglednih, višestruko nagrađivanih, prevođenih i antologiziranih (kao što su Stanko Andrić, Tomica Bajsić, Gordana Benić, Ivana Bodrožić, Daša Drndić, Drago Glamuzina, Stjepan Gulin, Dorta Jagić, Marinko Koščec, Branko Maleš, Sonja Manojlović, Josip Mlakić, Zvonimir Mrkonjić, Jurica Pavičić, Robert Perišić, Sanja Pilić, Marko Pogačar, Ivica Prtenjača, Olja Savičević Ivančević, Roman Simić, Andriana Škunca, Neven Ušumović i Milko Valent), tako i onih mlađih i još uvijek nedovoljno neafirmiranih (kao što su Marija Andrijašević, Helena Burić, Vanja Jambrović, Nikica Klobučar, Franjo Nagulov, Antonija Novaković i Branislav Oblučar). Osim samog popisa objavljenih autorica i autora, o visokoj razini kvalitete objavljenih naslova svjedoči, primjerice, i to što je dosad objavljeno deset naslova šest dobitnika Goranova vijenca te 20 naslova devet dobitnika Gorana za mlade pjesnike.
Prema podacima objavljenim u 'Istraživanju tržišta knjiga u RH' agencije za ispitivanje tržišta GfK Hrvatska (23.4.2016.), 8 posto građana RH starijih od 14 godina (oko 230.000) čita elektroničke knjige, ali ih kupuje tek 1 posto! Budući da komercijalni nakladnici ne nude besplatan pristup svojim izdanjima, a ne postoji ni sustav posudbe elektroničkih knjiga u javnim knjižnicama, ti mnogobrojni građani RH imaju vrlo mali izbor naslova na raspolaganju, barem kada je riječ o hrvatskoj književnosti, a taj izbor još je suženiji kad je riječ o književnim radovima suvremenih hrvatskih autorica i autora zaštićenih autorskim pravima, što sve skupa projekt BEK za tu brojnu skupinu građana RH čini jedinim besplatnim relevantnim legalnim izvorom elektroničkih knjiga.
Redizajnirane stranice projekta su preglednije, čitkije, informativnije i ažurnije u odnosu na stare. Unaprijeđena je funkcionalnost autorskoga i naslovnog kazala, dodano je pretraživanje po svim sadržajima dostupnim na mrežnim stranicama, što praktično znači da svaka knjiga funkcionira kao da je opremljena kazalom imena i pojmova. Osim toga, unaprijeđeno je podešavanje veličine teksta u knjigama, kao i navigacija unutar same knjige. Posebno su izdvojeni novi naslovi, a čitateljima je omogućeno i izlistavanje najčitanijih naslova po vrstama i žanrovima, a ažurirano je i više od stotinu bio-bibliografskih autorskih bilješki koje su djelomično popraćene i portretima autora, te su knjigama dodane kratke informativne bilješke, osvrti ili recenzije.
Krajem 2016. dovršen je i sustav za preuzimanje besplatnih elektroničkih knjiga u tri najpopularnija 'offline' formata (ePub, PDF i MOBI), tako da je korisnicima projekta omogućeno, osim online čitanja, i preuzimanje više od 160 naslova na vlastite uređaje, njihovo čitanje, ispis na kućnim pisačima, ali i slobodno dijeljene s drugima, budući da, za razliku od komercijalnih izdanja, nisu zaštićeni DRM-om (Digital Rights Management), čime korisnici projekta postaju ujedno i aktivni sudionici u promidžbi i popularizaciji suvremene hrvatske knjige i književnosti.
Microsoft Edge više ne podržava e-knjige s datotečnim nastavkom .epub. Posjetite Microsoftovu trgovinuda biste vidjeli naše preporučene. ipub aplikacije. Možete očekivati više dodavanja tijekom vremena dok smo partneri s tvrtkama kao što je konzorcij Daisyda biste dodali dodatne, pristupačne aplikacije.
Digitalne knjige su digitalne verzije knjige prilagođene čitanju na ekranu. Pojavom e-čitača, specijaliziranih elektronskih uređaja za čitanje knjiga zasnovanih na tehnologijama elektronske tinte i papira, te potom i tablet uređaja, takve digitalne knjige sve više ulaze u upotrebu.
Digitalne knjige imaju nekoliko prednosti naspram papirnatih izdanja. Cijena e-knjiga uglavnom je manja od papirnatih izdanja. Kupovina je bitno brža i jednostavnija, a kupljenu e-knjigu ćete trenutno moći spremiti na svoj uređaj i čitati. Tekstove e-knjiga možete pretraživati, a software za čitanje e-knjiga je besplatan.
E-knjige se izrađuju u različitim formatima što je obično vezano za proizvođače hardvera i softvera za izradu i čitanje e-sadržaja. Od formata se uglavnom koriste EPUB, PDF, EXE, AZW, MOBI, KF8, ODF, iBooks Author, NOOK Kids.
Knjige dostupne na portalu Digitalne knjige dosad smo većinom izdavali u Exe formatu (izvršna datoteka Windows operativnih sustava). Prednosti tog formata su izgled knjige vrlo sličan tiskanoj knjizi, jednostavna navigacija mala veličina datoteka. Najveća mana tog formata je to što je uglavnom vezan uz Microsoftove operativne sustave, odnosno nije ga moguće koristiti na tabletima i mobitelima.
U vrijeme kad smo pokretali portal prijenosni uređaji, tableti i mobiteli su praktički bili rijetkost. Danas su oni na neki način osvojili i preplavili svijet pa je posve logično da se i mi prilagodimo promjenama i ponudimo vam knjige u formatu koji ćete moći čitati na svom prijenosnom uređaju.
Poznato je recimo da Amazonovi Kindle uređaji ne podržavaju EPUB format, osim Kindle Fire uređaja na kojem se uz pomoć drugih aplikacija za čitanje e-knjiga mogu čitati i e-knjige u EPUB formatu.
Uglavnom ne. Mogućnost printanja je pitanje izbora izdavača, a velika većina izdavača je ne nudi. Mi zasad nismo pokušali printati naše knjige iz Epub formata jer je za printanje knjiga EXE format puno bolji izbor, no vjerujemo da bi stranice knjiga bile male i da bi trebalo puno podešavanja da se knjiga isprinta i pri tome bude čitljiva.
Naravno da ne! Trenutno razmišljamo i o tome da čitateljima omogućimo i kupnju tiskanih knjiga koje su dostupne i objavljene na portalu kao digitalne knjige. Time bi možda mogli pomoći piscima da plasiraju svoje tiskane knjige i da pri tome nešto zarade. Interesa za takve knjige ima iako nije velik. S druge strane i za taj plan će trebati dosta vremena, dogovora s piscima te u konačnici i programiranja da bi i taj plan uklopili u sadašnje sučelje portala digitalne-knjige.com.
Dugo toplo ljeto idealno je za izležavanje na plaži ili u kući uz omiljenu knjigu. Više ne trebate trošiti novac na klasične knjige, nego ih jednostavno možete preuzeti s interneta na računala, tablete ili pametne telefone.
Neprofitna digitalna knjižnica idealna je za sve koji traže knjige koje se više ne štampaju. Na ovoj stranici možete pronaći knjige različitih formata i na različitim jezicima, bilo da su romani, povijesne knjige ili akademski članci.
Još jedna internetska stranica na kojoj bez registriranja možete preuzeti znanstvene radove ili poslovne knjige. Book Boon raspoređen je prema područjima znanosti, jednostavan je za korištenje i sadrži preko tisuću e-knjiga koje možete preuzeti za svega desetak sekundi.
ManyBooks.net omogućuje vam besplatno preuzimanje preporučenih i popularnih e-knjiga, kao i najnovijih naslova. Isto tako, na ovoj stranici možete pretraživati knjige po imenu autora, žanru, naslovu ili temi, a samo jednim klikom možete preuzeti više od 29 tisuća e-knjiga.
Za sve one koji više vole slušati knjige nego ih čitati, LibriVox je omogućio tisuće besplatnih audiosnimki. Na ovoj stranici možete pronaći klasike ili knjige koje se više ne štampaju u zvučnom obliku te ih preuzeti jednim klikom miša.
EPUB (engl. electronic publication) je računalni datotečni format za digitalne knjige, stripove, mange i ostale tiskane publikacije. EPUB datoteke imaju nastavak .epub. Ponekad se stilizira kao ePub. International Digital Publishing Forum (IDPF) objavio je EPUB kao normativni standard razvijen proširenjem OEBPS standarda. Standard je postao služben u rujnu 2007. godine, čime i službeno zamjenjuje OEBPS.[1]
Prva datoteka u ZIP spremniku nosi ime mimetype bez datotečnog nastavka, a njezin sadržaj semantički definira format e-knjige. U slučaju EPUB-a, sadržaj mimetype datoteke mora biti tekst application/epub+zip. Mimetype datoteka ne smije biti komprimirana ni enkriptirana, i mora biti prva dodana u ZIP.
U ZIP datoteci zatim mora postojati mapa (folder) imena META-INF, unutar kojeg mora postojati datoteka container.xml. Ova XML datoteka pokazuje na datoteku koja definira sadržaj knjige (obično package.opf datoteka). Primjer sadržaja container.xml datoteke:
Sve ostale datoteke potrebne za rad EPUB e-knjige stavljaju se u posebnu mapu (često nazvanu paket), obično imena OEBPS ili EPUB, iako ime nije ograničeno standardom. Unutar te mape se mora nalaziti i datoteka package.opf, koja definira sadržaj i podatke o knjizi.
XHTML datoteke dopuštaju korištenje HTML5 tagova. Poželjno je uz odvojene cjeline knjige, uz odgovarajuće HTML5 tagove dodati i epub:type atribute koji programu za čitanje pobliže semantički opisuju strukturu, npr: .... 153554b96e
https://www.growthexecutivecoaching.com/forum/business-forum/sony-ps-eye-windows-driver-install
https://www.gatekeepersonline.com/forum/untitled-category-6/premium-account-hack-forum
https://www.joseshands.org/group/nonprofit-startups/discussion/dfa313a8-968c-437f-8bfc-faa3e712ba27